Telematyka w transporcie jest dostępna już od dobrych kilku lat i coraz mniej jest firm, które nie korzystają z takich udogodnień. Nadal jednak krąży wiele mitów na temat przydatności i zasadności stosowania tego typu rozwiązań. Czas je obalić.
Systemy telematyczne i ogólnie telematyka transportu, polegają na zbieraniu informacji o parametrach pojazdów pochodzących z ich monitorowania w czasie rzeczywistym. Zaletą tej technologii jest to, że dzięki cyfrowej komunikacji i przesyłaniu tą drogą danych pojazdy należące do floty przedsiębiorstwa są śledzone na bieżąco, co ma wpływ także na ich bezpieczeństwo. Oczywiście monitorowane są też parametry czasu pracy kierowców, stylu jazdy, zużycia paliwa i innych czynników i procesów dotyczących eksploatacji transportu drogowego. Efektywność urządzenia jest bardzo wysoka, a rozwiązania informatyczne są wykorzystywane do zarządzania flotą. Samochody mogą też być dzięki nim wyposażone w doskonały system nawigacji, a dedykowane aplikacje oparte na telekomunikacji zapewniają stałą łączność pomiędzy zarządzającym, a pojazdami floty.
Mit: Kierowcy nie chcą jeździć samochodami wyposażonymi w systemy telematyczne.
Telematyka jest narzędziem dostarczającym wiedzy menedżerom floty i właścicielom firm. W założeniu ta wiedza ma być wykorzystana do budowania przewagi konkurencyjnej firmy – optymalizacji zadań transportowych i redukcji kosztów utrzymania floty, przy jednoczesnym zachowaniu sprawności i szybkości wykonywania zleceń. Efektywnie zarządzana firma może zaproponować kierowcom lepsze warunki płacowe i większą stabilność zatrudnienia. Co więcej, dane z telematyki pozwalają wskazanie pracowników, którym przyda się doskonalenie umiejętności i podnoszenie ich wiedzy. Raporty dotyczące stylu jazdy i spalania są też dobrą podstawą do odpowiedniego premiowania tych kierowców, którzy najbardziej efektywnie obchodzą się z paliwem. Podsumowując, przy odpowiednim zastosowaniu narzędzi telematycznych zyskują wszystkie strony – przedsiębiorstwo, pracownicy i co najważniejsze – jego klienci.
- Telematyka jest narzędziem dostarczającym wiedzy menedżerom floty i właścicielom firm
- W założeniu ta wiedza ma być wykorzystana do budowania przewagi konkurencyjnej firmy
- Efektywnie zarządzana firma może zaproponować kierowcom lepsze warunki
Raporty dotyczące stylu jazdy i spalania są też dobrą podstawą do odpowiedniego premiowania tych kierowców, którzy najbardziej efektywnie obchodzą się z paliwem. Podsumowując, przy odpowiednim zastosowaniu narzędzi telematycznych zyskują wszystkie strony – przedsiębiorstwo, pracownicy i co najważniejsze – jego klienci.